Vzpomínka na islám

Článek, který napsali  studenti a zaslali jej jednak do regionálního tisku a jednak ho taky otiskli ve školním časopise.

Dva dny před koncem školního roku absolvovali studenti 2. ročníku oboru OA naší školy velmi zajímavou exkurzi. Počasí bylo horké, teplo až moc, a proto přišla docela vhod myšlenka, že navštívíme chlad brněnských kostelů a pozvedneme svoji mysl.

Nejprve jsme si pozorně prohlédli kostel sv. Petra a Pavla, který je dominantou města jako hrad Špilberk. Obě stavby jsou viditelné z každého dopravního prostředku, který Brnem projíždí. Měli jsme docela štěstí, byl otevřený. Klasický bohatý interiér odpovídal našim představám.

Překvapení na nás však teprve čekalo. Úderem poledne jsme totiž vstupovali do jedné z mála modliteben v Česku, která slouží vyznavačům islámu. Mešita stojí ve Vídeňské ulici. Její stavbu provázely četné protesty. Muslimové chtěli, aby měla věžičku symbolizující minaret, Z něj muezzin oznamuje čas modliteb. Toto však neprošlo díky protestům místních, a tak ji zdobí jen zelená mozaika nad dveřmi s náboženským textem. Málem byste ji v zástavbě přehlédli, tak je nenápadná.

Mešita oslavila již 10. výročí svého vzniku. Počet muslimů v Brně vzrostl téměř na 120 věřících. Jsou to velmi milí a přátelští lidé, kteří chtějí žít jako my v klidu a pohodě. Chtějí vyznávat svoji víru a zachovávat svoje tradice. Interiérem nás provedl pan Hasan, trpělivě nám vyložil zásady islámu a vysvětlil pro nás tak těžko pochopitelné věci. Seděli jsme na měkoučkém koberci bosí a poslouchali zajímavé povídání. K občerstvení jsme dostali jako pozornost malou svačinku a pak už nezbylo, než se rozloučit. Do horkého dne zpět se nám ani nechtělo… Moc se těšíme na další setkávání a za jejich čas jim velmi děkujeme.

Studenti OA