veřejná debata pod názvem "Izrael a my".

Holocaust a nacistická diktatura jsou záležitosti, které by měl každý rozumný člověk odsoudit a neměly by se již nikdy opakovat. V Brně se při vzpomínce na oběti nacistického běsnění uskutečnila veřejná debata pod názvem "Izrael a my".

Jak uvedli organizátoři, debata měla probíhat na téma neonacismu a nenávisti. Podle toho, co jsem vyčetl v pondělním vydání jihomoravského deníku Rovnost a co jsem se dozvěděl od členů naší muslimské komunity, kteří přišli na akci s cílem pohovořit o hrozbách neonacismu.

Členové naší komunity, kteří se zúčastnili této diskuze, byli hluboce šokováni postojem některých účastníků k blízkovýchodní situaci a arabským národům. Jak mi sami řekli, izraelský velvyslanec litoval nevinné oběti izraelského útoku na pásmo Gazy a zároveň i zástupce brněnské židovské obce pan Pavel Fried ve svém projevu vyzval židy a muslimy, aby přestali hledět do minulosti a vzájemně se obviňovat z vyvoláni násilí a aby místo toho raději hleděli do budoucnosti, snažíce se nalézt společnou cestu k míru a životu v lásce a přátelství. Šok pro nás, muslimy, nastal ve chvíli, kdy promluvil český europoslanec Petr Duchoň.

Pan Duchoň nejprve poblahopřál izraelské vládě k vítězství v invazi do pásma Gazy a řekl, že lituje obětí z řad izraelských civilistů a že soucítí s rodinami zabitých izraelských vojáků. A pak pronesl: „Tečka.“ Během své řeči, narozdíl od zástupců státu Izrael a židovské komunity, ani jednou nevyjádřil lítost nad civilními oběťmi izraelského útoku a část jeho projevů vyzněla zcela jasně protiarabsky.

Neřešme tedy proč, nebo za co bylo pásmo Gazy bombardováno. Z čeho ale vychází ta "lidská" nelítost nad stovkami nevinných palestinských dětí i žen, zabitých při izraelském bombardování Gazy? Nebo snad to palestinským dětem nepřináleží? Když sám izraelský velvyslanec vyjádřil lítost nad civilními oběťmi, které zahynuly pod palbou armády jeho vlastní země, není pak toto extremně proizraelské smýšlení europoslance pro civilisty v Palestině mnohem nebezpečnější, než bezmyšlenkovitá palba izraelských zbraní?

Je smutné též slyšet, že většina europoslanců je proarabská a všech devět europoslanců za ODS vždy hájí zájmy Izraele. Jak je vidět, snaha o objektivitu a nezaujatost je, bohužel, všem europoslancům cizí.

Muneeb Hassan Alrawi
Předseda muslimské obce v Brně